Opublikowano Dodaj komentarz

CZY MIESZKANIA ZACZNĄ TANIEĆ? cz. II  

4. Inwestorzy zagraniczni 
Wiele ostatnio mówi się o coraz większym napływie Ukraińców do Polski. Na dzień dzisiejszy ponad milion osób uciekło od wojny do Naszego kraju. Dużo osób już teraz nie planuje powrotu na Ukrainę, niezależnie od wyniku wojny.
Osoby spoza naszego kraju odpowiadali w 2021 r. za ok. 5 % transakcji na rynku mieszkaniowym, a prognozy na 2022 r. mówią, że będzie to ponad 10 %.
Dodatkowo obserwuje się zakupy całych osiedli przez zagraniczne fundusze inwestycyjne.
W tym momencie prognozy wskazują, że w przeciągu około 8 lat ilość mieszkań z przeznaczeniem na wynajem w Polsce może wzrosnąć z 7 tys. do nawet 100 tys.

5. Liczba gospodarstw domowych
Liczba gospodarstw z roku na rok rośnie i osiągnie szczyt w 2030 roku (ok. 15 mln). Oczywiście każdy zakładając gospodarstwo domowe musi gdzieś zamieszkać, więc albo wynajmie mieszkanie albo po prostu je kupi. Taka sytuacja oczywiście musi również wpłynąć na rynek nieruchomościowy. 

6. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania

Idąc w tym momencie do dewelopera okazuje się, że oferta na rok 2022 jest niemal całkowicie wyprzedana. Ilość wydanych pozwoleń na budowę w roku 2021 była rekordowa natomiast te mieszkania powstaną dopiero w latach 2023/2024.
W takim przypadku deweloperzy nie mają powodu, żeby zmniejszać ceny mieszkań, ponieważ bloki dopiero się budują, a więc zanim zostaną oddane w użytkowanie minie jeszcze trochę czasu.

Podsumowanie:
Przez ostatnie lata ceny nieruchomości rosły i nie miało znaczenia, czy był to rynek wtórny czy pierwotny. Teraz większy wpływ na cenę będzie miało, jaki rynek kupujemy, a także standard wykończenia przy rynku wtórnym. 
Wiele osób planujących kupić nieruchomość musi zmienić plany i kupić mieszkanie po prostu mniejsze, ze względu na wysokość raty czy zdolność kredytową. Dlatego myślę, że małe mieszkania będą tracić na wartości w ostatniej kolejności.

W najbliższym czasie cena nieruchomości w tzw. starym budownictwie może odczuć największe spadki, ponieważ coraz bardziej zwracamy uwagę na stan budynku, rozmieszczenie klatek schodowych, piwnic, posiadania podziemnych i naziemnych miejsc parkingowych oraz garaży). 
Jeżeli teraz planujemy kupić nieruchomość dla siebie na rynku pierwotnym, a mieszkanie nam się podoba to warto nie wstrzymywać się z taką decyzją, ponieważ na obniżki cen na rynku pierwotnym możemy poczekać jeszcze dobrych kilka lat. 
Obecnie warto szukać okazji kupna mieszkania na rynku wtórnym, gdyż tych ofert pojawia się coraz więcej, a sprzedający bardziej przychylnie podchodzą do negocjacji ceny.

Opublikowano Dodaj komentarz

Czy mieszkania będą tanieć ? cz.1

Czy mieszkania będą tanieć ? 📉

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości może spowodować u niejednego zawroty głowy. Z jednej strony mamy wysokie ceny mieszkań, a z drugiej coraz droższe kredyty i mniejszą zdolność kredytową.

Kiedy nie bardzo wiemy co będzie dalej z cenami jak i ratami na rynku nieruchomości czekamy z decyzją co dokładnie widać w ostatnich miesiącach i obecnie.

W tym poście przedstawię kilka faktów oraz moje przemyślenia, co czeka rynek nieruchomościowy w bliższej i dalszej perspektywie.

Proszę nie traktować tego jako „pewnik”, a jedynie jako drogowskaz, który może okazać się pomocny.

Żeby ocenić, czy mieszkania będą drożeć czy tanieć omówię najistotniejsze czynniki, które wpływają na ich cenę.

1. Stopy procentowe 📈

Zasada jest bardzo prosta im wyższe stopy procentowe tym rata kredytu jest większa.

Przykładowo, jeżeli ktoś zaciągnął kredyt hipoteczny na kwotę 500 000 zł przy WIBOR 3M 0,21 % i marży 2,0 % na okres 30 lat miał ratę 1901 zł.

Teraz WIBOR 3M wynosi 3,43 % i rata takiej osobie wzrosła do poziomu 2817 zł czyli o 916 zł.

Niestety wiele osób nie może sobie pozwolić już na taką ratę kredytu i musi wstrzymać się z mieszkaniem o jakim marzył i kupić coś po prostu tańszego.

2. Ceny mieszkań, a nasze zarobki 💰

Za średnie wynagrodzenie w 2017 roku mogliśmy kupić aż 0,84 m2 naszej nieruchomości.

Od tego czasu z roku na rok możemy kupić coraz mniej metrów dlatego, że nasze wynagrodzenie rośnie wolniej niż ceny nieruchomości.

W roku 2021 mogliśmy kupić 0,74 m2, zaś w roku 2022 będzie to niestety jeszcze mniej.

Najgorszym rokiem był rok 2008 wówczas za średnie wynagrodzenie mogliśmy zakupić jedynie 0,56 m 2.

Do tego przelicznika jeszcze trochę nam brakuje, ale wszystko wskazuje, że w tym kierunku zmierzamy.

3. Produkt Krajowy Brutto (PKB) , a ceny mieszkań 🏦

Między PKB, a cenami mieszkań występuje silna korelacja.

Jeżeli PKB, będzie rosło to również ceny nieruchomości pójdą do góry.

Należy mieć na uwadze jedną zależność, że na PKB wpływa wiele czynników i jednym dość znaczącym z nich są stopy procentowe, które mogą go zahamować.

Część druga pod koniec tygodnia.

Opublikowano Dodaj komentarz

Posiadam działkę i planuje wybudować dom od czego mam zacząć?

1. Sprawdź czy Twoja działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego? 🧑‍💻

TAK ➕

Wtedy należy złożyć wniosek o aktualny wypis i Wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

NIE ➖

Należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy z dołączonymi dokumentami:📋

-kopia mapy zasadniczej (do uzyskania w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego) 🗾

-charakterystykę inwestycji obejmującą określenie uzbrojenia terenu🏘

-oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów (do uzyskania w zakładzie gazowym, energetyczny ⚡, wodociągów💦 i kanalizacji🚽)

-charakterystykę budynku 📏

Możliwe, że dokumentów będzie mniej, ponieważ każdy Urząd rządzi się swoimi prawami 🤔

2.Zamów projekt i wykonaj jego adaptację 🏠

Jeżeli mamy plan zagospodarowania lub warunki zabudowy powinniśmy wybrać projekt, który nam się podoba i dokonać ewentualnych zmian. Jest możliwość zamówienia również projektu od podstaw.👨‍💻

3.Złóż wniosek o zamiar budowy lub o pozwolenie na budowę w Urzędzie 🏗

W tym celu należy udać się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta z następującymi dokumentami:🗄

-4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami 📓

-oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości (np. akt własności działki)📑

-decyzja o warunkach zabudowy, jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W przypadku zgłoszenia budowy, jeżeli nie nastąpi sprzeciw w przeciągu 21 dni można zgłosić do nadzoru budowlanego zamiar przystąpienia do inwestycji.

Gdy złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę to dostaniemy odpowiedź max w ciągu 65 dni., a jej uprawomocnienie następuję po 14 dniach.

4.Rozpocznij budowę 👷‍♂

Kiedy mamy prawomocne pozwolenie możemy przystąpić do budowy.

Powiadom Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych, dołączając oświadczenie kierownika budowy przyjęciu obowiązków.

Pamiętaj o prowadzeniu dziennika budowy i zamieszczeniu tablicy budowy. 📋

W tym momencie można również zacząć działać z kredytem na budowę naszego wymarzonego domu .

Opublikowano Dodaj komentarz

Czy kupować nieruchomość w obecnej sytuacji?

Mieszkania i koszty budowy domów są na stałym poziomie od marca 2020r, a budowane nieruchomości przez deweloperów idą zgodnie z terminami.📅

Osoby, które wstrzymały się z decyzjami licząc na przeceny mogą być rozczarowane, ponieważ ceny stoją w miejscu.🧐

Kiedy był kryzys w 2008 roku ceny spadały w granicach 2-3 % w stosunku rocznym i myślę, że w obecnej sytuacji może to wyglądać podobnie o czym pisałem we wcześniejszych postach🕵‍♂

Banki na sytuację Covidową 🦠bardzo szybko zareagowały podwyższając wymagany wkład własny do 20 % i zaostrzając politykę udzielenia kredytów. 🏦

Instytucje finansowe, które teraz wymagają 20 % wkładu to min. PKO BP czy Santander.💸

Na szczęście nie wszystkie banki poszły w tym kierunku i część pozostała przy akceptacji 10 % wkładu własnego ‼ Przykładem dla tej grupy banków będzie np. Millenium i Mbank.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule uważam, że jeżeli ktoś planuje kupować nieruchomość dla siebie to nie ma sensu wstrzymywać się z zakupem , a 10 % wkład własny wystarczy, żeby otrzymać kredyt hipoteczny.👨‍💼

Natomiast jeżeli ktoś chce ulokować swoje środki kupując mieszkanie i później je wynajmować to warto również to zrobić, ale tylko przy okazyjnej cenie mieszkania.

Na ten moment ceny wynajmu są znacznie niższe niż sprzed roku, a mieszkań na wynajem więcej ze względu na prace zdalną uczelni i wyjazd części emigrantów z Polski.📉

Opublikowano Dodaj komentarz

Polska gospodarka na tle gospodarek innych krajów w trakcie pandemii. ?

PKB drastycznie spadło, jednak na tle Europy wyglądamy
dobrze .Sytuacja z pandemią COVID-19 znacząco odcisnęła swoje piętno na gospodarce naszego kraju. ??
Na drugi kwartał 2020 roku ekonomiści szacowali spadek PKB na 8,6 proc., jednak ostatecznie, według niewyrównanych sezonowo danych GUS, spadek wyniósł 8,2 proc.?. Jest to największy spadek od czasu, gdy w Polsce panowała komuna.?
Jak wyglądamy na tle innych Państw? ?‍?
Mimo tak dużego spadku, nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać – na tle całej Europy, Polska wypada zaskakująco dobrze, a mniejsze straty poniosły jedynie Finlandia ?? i Litwa.??
Na miejscu 3 uplasowaliśmy się ex aequo ze Szwecją ??, gdzie w trakcie pandemii koronawirusa nie zostały wprowadzone ograniczenia na gospodarkę.
Z kolei na tle całego świata ?, z krajów, które opublikowały już dane na temat spadku lub wzrostu PKB, niższe spadki lubi wzrosty miało jedynie siedem krajów.
Skąd takie spadki ❓
Do takich wyników poniekąd przyczyniła się niższa ilość dni roboczych w porównaniu do drugiego kwartału roku ubiegłego. 
W szybkim wskaźniku PKB GUS nie podaje, co przyczyniło się do tak dużego spadku, a także w jaki
sposób Polska wypadła tak dobrze w rankingu. 
Wiadomym jest jednak, że dobry bilans płatniczy w
drugim kwartale 2020 roku był rekordowy, a nadwyżka z obrotów z zagranicą wyniosła w czerwcu 2,8
mld euro. ?

Opublikowano Dodaj komentarz

Obligacje Skarbowe czy warto ? ?

Sama forma oszczędzania w instrument finansowy jakim są obligacje jest bardzo ciekawa i warta uwagi.?
Działa to w bardzo prosty sposób. My pożyczamy pieniądze Państwu, które po jakimś czasie zwraca nam nasze środki wraz z zyskiem.?‍?
Dodatkowo obligacje 4-letnie , 6-letnie ,10-letnie 12-letnie są obligacjami, których oprocentowanie jest zależne od inflacji, czyli nasze środki wraz z czasem nie powinny tracić na wartości.?

Brzmi cudownie, ale niestety warto pamiętać o kilku rzeczach zanim zainwestujemy tam własne pieniądze :

1.Zakłamana inflacja ❗️
We wcześniejszym poście pisałem w jaki sposób inflacja jest zaniżana i dlaczego.
Realna inflacja jest co najmniej 2 %, większa niż zostaje podawana przez Narodowy Bank Polski co powoduje, że niestety co roku nasze pieniądze tracą więcej wraz z czasem niż podaje NBP.
Przykład:  
NBP poda inflacje na poziomie 2 %.
Obligacje od 2 roku są indeksowane o inflacje i ich oprocentowanie wynosi 0,75 % + inflacja.(2%) = 2,75 % – 19 % podatek =2,23 %
Wychodziłoby, że nasze pieniądze co roku zarabiają 0,23 % natomiast jeżeli inflacja wynosi 4 % to tracimy 1,77 % co roku.

2.Podatek belki  ❗️
Od zysków niezależnie w jaki instrument finansowy ulokujemy środki zapłacimy podatek belki 19 %. Dotyczy to oczywiście również Obligacji. 
Jedyną opcją ominięcia podatku belki jest zakup tego typu produktów finansowych przez konto IKE lub IKZE.

3. W pierwszym roku obligacje, są ze stałym oprocentowaniem. ❗️
Przykładowo obligacje 4-letnie w pierwszym roku dają nam stopę zwrotu na poziomie 1,3 % ( po podatku belki 1,053 %) . Jeżeli inflacja, będzie wynosić 4 %. To nasze środki będą mniej warte o prawie 3 %.

Jeżeli planujecie ulokować swoje środki lub zacząć oszczędzać pozostaje do waszej dyspozycji 

Opublikowano Dodaj komentarz

Inflacja czym jest i ile faktycznie wynosi❓

Inflacja polega na zmniejszeniu się siły nabywczej pieniądza ?, czyli prościej mówiąc za tyle samo pieniędzy możemy kupić z czasem mniej rzeczy. ?
Przykład: 20 lat temu chleb można było kupić za ok 1 zł, a teraz jego cena jest znacznie wyższa za taki sam produkt. Tym właśnie jest inflacja.

Jest wiele sposobów mierzenia inflacji, ale najczęściej stosuje się wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych tzw. CPI. Który odzwierciedla poziom wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego. ?

Do wyliczania tego wskaźnika w pierwszej kolejności Główny Urząd Statystyczny wybiera kilka tysięcy gospodarstw, które wezmą udział w badaniu. ?‍?

Gospodarstwa zapisują swoje wydatki i przekazują informację GUS-owi. Ze wszystkich wydatków GUS wybiera ok 1000 produktów, które najczęściej są kupowane. Z produktów tworzy się tzw. koszyk inflacyjny? np. alkohol stanowi tam 7 %.  

Następnie porównujemy rok poprzedni z obecnym i jesteśmy w stanie sprawdzić, ile procentowo za taką sama ilość pieniędzy byliśmy w stanie kupić. Jeżeli w obecnym roku możemy 5 % mniej towarów niż poprzednim to inflacja wynosi 5 %.?‍♂
Jestem z osób, które uważają, że rząd specjalnie zaniża inflację.

Jak to robi i dlaczego ⁉

1. Co roku świadczenia socjalne jak emerytura i renta są waloryzowane o tyle co rosną ceny zgodnie z inflacją jaką podaje GUS. Przykładowo, jeżeli pokazaliby inflacje w wysokości 7 % osoby domagałyby się takiego wzrostu emerytur, ale jeżeli osoby widzą inflację 3 % i waloryzację 3 % to społeczeństwo jest szczęśliwe. ?‍?

2. Wyobraźmy sobie, że PKB nominalne (suma wszystkich dóbr i usług wytworzonych w gospodarce w ciągu roku) rośnie w tempie 5 %?. 
Przyjmijmy, że inflacja wynosi 6 %. Więc mamy realne kurczenie się gospodarki i PKB realne wynosi -1 % ( 5 % – 6 % = -1 %) . ?
Jeżeli pokażemy natomiast, że inflacja wynosi 4 %, wtedy Polska może pochwalić się wzrostem gospodarczym, (5%-4% = 1 %), a rządzący kupują kolejnych wyborców. ??

3. Dodatkowo, jeżeli wartość pieniądza w czasie spada, a dług Polski na ten moment wynosi 1071 miliardów złotych. I przykładowo inflacja wynosi realna 7 % to za rok dług 1071 będzie tak naprawdę warte tyle co 996 mld złotych i tak Państwo może pozbyć się długu, który przez lata ciągle rośnie. ?‍?

Przez takie ruchy okradana jest klasa średnia. Kiedy wartość pieniądza spada to inflacja dotyka również naszych oszczędności.
Społeczeństwo nie posiadające majątku jest bardziej podatne na polityków i programy socjalne, które kupują głosy wyborców.

Jak inflacja jest zaniżana ⁉

Metoda wyliczania inflacji ma wiele wad i była zmieniana już kilkadziesiąt razy. 

1. Niestety nie wiemy jakie produkty Główny Urząd Statystyczny bierze do wyliczania tego wskaźnika. GUS może manipulować produktami, które znajdują się w koszyku inflacyjnym i przez to może ją sztucznie zaniżać.
Przykładem są Stany Zjednoczone.
W tym kraju do koszyka inflacyjnego wliczano wołowinę.
Amerykanie przestali ją kupować ze względu na wyższą cenę i zamiast wołowiny zaczęli wybierać inne tańsze mięso.
Wołowina natomiast nie staniała, ale przestała być brana pod uwagę przy wyliczaniu inflacji. ?

2. Korporacje, żeby nie pokazywać wyższych cen produktów spowodowanych inflacją, bardzo często za taką samą cenę sprzedają mniejsza ilość produktu pakując ją w takie same opakowania co również powoduje zaniżenie inflacji.

Podsumowanie: ⚠
Nasze oszczędności? w każdym roku mają coraz mniejszą wartość nabywczą, a inflacja, która jest podawana w mediach jest sztucznie zaniżana. ?
Warto wybrać inne rozwiązania niż trzymanie oszczędności „w skarpecie”.
Warto poszukać miejsca, gdzie nasze środki będą chociaż przynajmniej utrzymywały wartość nabywczą w każdym roku. 

Opublikowano Dodaj komentarz

Jakie źródła dochodu honorują banki??

Każde spotkanie z Klientem zaczynam od policzenia zdolności kredytowej.? Od tego zależy, jak będzie wyglądał dalszy ciąg naszej rozmowy. Wiele osób przychodzi do mnie z wybraną już nieruchomością ? lub marzeniem, że niedługo zamieszka w nowym mieszkaniu lub wybuduje dom. ?Rzadko, ale niestety zdarza się, że z moich ust, ktoś usłyszy: „Niestety, jeszcze nie ma Pan/Pani zdolności kredytowej na tą kwotę kredytu”. ☹️Wtedy bardzo często Klienci myślą, że w zasadzie nie ma już o czym rozmawiać i biorą to za koniec spotkania. Na szczęście są w błędzie – zdolność kredytową można szybko zbudować. W takiej sytuacji na spotkaniu mniej omawiam kwestię niezbędnych dokumentów? do uzyskania kredytu, czy nawet samych rat?‍?, a bardziej skupiam się na praktycznych radach w jaki sposób taką zdolność zwiększyć i w tym poście spróbuję Wam to przybliżyć.

1. Umowa o pracę 

Umowa, zarówno na czas określony jak i nieokreślony, musi trwać minimum 3 miesiące?‍?, żeby mogła zostać uwzględniona przez bank. Jeżeli jest zachowana ciągłość pracy między pracodawcami, to bank policzy również staż u wcześniejszego pracodawcy. ✍️
Czasem niewiele brakuje do trzech miesięcy zatrudnienia, a przez ten czas można już rozglądać się za nieruchomością lub załatwiać dokumenty związane z budową domu.
Jeżeli natomiast brakuje nam zdolności kredytowej, to niektóre banki liczą ją ze średniej dochodów z ostatnich 3 miesięcy. Zawsze można w tym celu poprosić szefa ?‍? o nadgodziny i wyjaśnić, z jakiego powodu chcemy pracować więcej. Bardzo często nawet większy dochód o kilkaset złotych w ostatnim miesiącu może podnieść zdolność o kilkadziesiąt tysięcy złotych.❗️

2. Umowa zlecenie / umowa o dzieło ?

W tym momencie wiele banków nie honoruje tego typu umowy❌, ponieważ jest ona bardziej ryzykowna niż umowa o pracę. Jest to związane z tym, że banki bardzo ograniczają ryzyko w czasie pandemii koronawirusa.
Nadal jednak niektóre banki wezmą pod uwagę dochód z tego tytułu, ale wtedy umowa musi trwać minimum 12 miesięcy ?wstecz , więc warto porozmawiać z pracodawcą na temat zmiany formy zatrudnienia, jeżeli staż pracy jest krótszy. Nie jest to jednak konieczne.

3. Działalność gospodarcza – zasady ogólne ?

Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej to 12 miesięcy. Jeżeli natomiast wcześniej pracowaliśmy u tego samego pracodawcy, a teraz przeszliśmy na umowę b2b,?‍? to można działać od razu. Trzeba też pamiętać, że niektóre koszty, takie jak amortyzacja, czy leasingi ?, nie są liczone w niektórych bankach jako koszty i powiększą nam dochód.

4. Ryczałt?‍♂‍

Nie każdy bank akceptuje dochód z tego tytułu lub bardzo słabo liczy zdolność kredytową dla wynagrodzenia z tego źródła. Na szczęście zostały banki, które bardzo dobrze podchodzą do Klientów, którzy prowadzą tego typu działalność gospodarczą i nie ma problemu z kredytem. Jedynym warunkiem jest prowadzenie takiej działalności minimum 12 miesięcy.❕❗️

Jeżeli posiadasz inne źródło dochodu lub zastanawiasz się czy bank uwzględni Twoje wynagrodzenie zapraszam do kontaktu.
tel. 513-854-383

Opublikowano Dodaj komentarz

Koronawirus,?a dodruk pieniędzy.?

Niedawno wykonano badania ?‍?wśród polskich obywateli: skąd rząd ma środki na programy typu 500+? 
Tylko 38% osób wiedziało, że z naszych podatków. Niestety, większość z nas uważa, że prezes wyciąga pieniądze z sejfu, który sam się napełnia przez noc…?
Każdy powinien wiedzieć, że rząd ?️‍♀️ nie ma swoich pieniędzy – ma jedynie te, które nam odebrał, czyli 90% pochodzi z podatków (w tym VAT 45%, akcyza, podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych). 

Niestety, jak co roku powstaje ten sam problem, czyli za mało środków wpływa do budżetu⚠️ i brakuje pieniędzy na wypłaty między innymi emerytur, 500+, zasiłków, 13nastek.
W tym roku zabraknie o wiele więcej środków ze względu na tarczę antykryzysową?, która powstała do walki ze skutkami pandemii. Nikt nie spodziewał się takich kosztów w 2020 roku.

Jeżeli Państwo nie ma nadwyżek pieniędzy w budżecie to przecież można wydrukować nowe banknoty… ?

Jedyną instytucją, która zgodnie z prawem może to robić jest Bank Centralny.?
Pożycza on pieniądze bankom komercyjnym, które później w postaci kredytów trafiają do obywateli jak i do Państwa.
Bank Centralny przekazuje pieniądze rządowi,? a w zamian otrzymuje obligacje? Skarbu Państwa, które zawierają informację, kiedy pożyczone środki należy zwrócić wraz z odsetkami.

Taka sytuacja występuje rok do roku, a kwota zadłużenia rośnie.?
Masowy dodruk pieniądza szczególnie w tym momencie ma niestety negatywne skutki‼️, a jednym z nich jest inflacja (wynosi ona na ten moment 4,6 %). Nasze oszczędności są co roku o właśnie tyle mniej warte.?
Najprościej mówiąc inflacja to wzrost cen towarów, spowodowany spadkiem siły nabywczej pieniądza.
Jeżeli obywatele mają więcej pieniędzy (bo dodrukowało je Państwo i rozdało), to możemy teoretycznie kupić więcej, ale czy na pewno??
Załóżmy, że towaru w Polsce jest tyle samo, a pieniędzy więcej – co się wtedy dzieje❓
Otóż towar zaczyna drożeć, a my za tyle samo pieniędzy ostatecznie kupimy mniej. ?
Można drukować banknoty w nieskończoność: zauważymy więcej środków na kontach, ale mało kto przejmie się inflacją?‍?, czyli tym, że mniej kupi posiadając więcej pieniędzy.

Warto zapamiętać, że pieniądze, które „dostajemy” od Państwa to nasze pieniądze z podatków, a dodruk pieniędzy powoduje inflację, czyli mając tyle samo środków na koncie mamy tak naprawdę z roku na rok mniej. ?‍?

Zdrówka dla Wszystkich 
Bartek Milaniuk

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak koronawirus wpłynął na stopy procentowe i ile na tym oszczędzimy??‍?

W celu pobudzenia ? gospodarki, która przeżywa kryzys związany z pandemią koronawirusa ? zostały obniżone stopy procentowe. Oznacza to, że możemy oczekiwać zmian związanych z naszymi finansami ?. Oprocentowanie kredytów potencjalnie zmniejszy się, ale niestety lokat także.
Poniżej pokrótce poruszam temat związany z kredytami.

Kredyty hipoteczne ?

Większość kredytów mieszkaniowych jest ze zmiennym oprocentowaniem, czyli zależnym od WIBORu ?. WIBOR jest natomiast skorelowany ze stopą referencyjną, która uległa obniżeniu (jeżeli Stopa Referencyjna maleje to WIBOR również). Tu mamy prosty wzór?:

Oprocentowanie kredytu = marża banku + WIBOR 

Oznacza to, że zarówno nasze już istniejące kredyty hipoteczne, jak i te nowo zaciągane są tańsze.

Ile na tym oszczędzimy ?? 
Średnio można przyjąć że, rata spadnie i zmniejszy się o około 50zł za każde pożyczone 100tys. zł. 
Czyli, jeżeli wzięliśmy kredyt na 200 tys. złotych to nasza rata miesięczna zmniejszy się o około 100 zł☑️.

Kredyty gotówkowe ?
Zgodnie z kodeksem cywilnym? kredyty gotówkowe mogą być maksymalnie oprocentowane w tym momencie na 8%, co wynika ze wzoru:
2 razy stopa referencyjna +3,5%, czyli mamy
2*(0,5% + 3,5%) = 8%. 

Zatem ile tak naprawdę na tym oszczędzimy?

Najprościej zobrazować sobie to na następującym przykładzie ?:

Mamy kredyt gotówkowy na kwotę 50 000zł i pozostało nam 10 lat ? do spłaty całości kredytu. Oprocentowanie spadło ? z 10% na 8% .

Przed obniżeniem stóp procentowych ? płaciliśmy ratę 660,75zł miesięcznie, natomiast teraz będziemy płacić około 606,64zł. Wynika z tego, że na koszcie kredytu (oczywiście przyjmując, że nie będziemy go nadpłacać) zaoszczędzimy? 6494 zł.

Stopy procentowe NBP? od 9.04.2020 r. : 
• •stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;
• •stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;
• •stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
• •stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej;
• •stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej;

Ile czasu ? potrwa utrzymanie takich stóp procentowych?

Myślę, że w obecnym momencie RPP utrzyma stopy procentowe na poziomie, który jest na dzień dzisiejszy. Może się jednak okazać, że osoby rządzące wpadną na “świetny pomysł” ?, żeby jeszcze bardziej obniżyć stopy – do 0. Miejmy na uwadze, że stopy procentowe są w odwrotnej korelacji z inflacją ⚠️, która na ten moment wynosi już ponad 4,5 % . 

Pozdrawiam,
Bartek Milaniuk