4. Inwestorzy zagraniczni
Wiele ostatnio mówi się o coraz większym napływie Ukraińców do Polski. Na dzień dzisiejszy ponad milion osób uciekło od wojny do Naszego kraju. Dużo osób już teraz nie planuje powrotu na Ukrainę, niezależnie od wyniku wojny.
Osoby spoza naszego kraju odpowiadali w 2021 r. za ok. 5 % transakcji na rynku mieszkaniowym, a prognozy na 2022 r. mówią, że będzie to ponad 10 %.
Dodatkowo obserwuje się zakupy całych osiedli przez zagraniczne fundusze inwestycyjne.
W tym momencie prognozy wskazują, że w przeciągu około 8 lat ilość mieszkań z przeznaczeniem na wynajem w Polsce może wzrosnąć z 7 tys. do nawet 100 tys.
5. Liczba gospodarstw domowych
Liczba gospodarstw z roku na rok rośnie i osiągnie szczyt w 2030 roku (ok. 15 mln). Oczywiście każdy zakładając gospodarstwo domowe musi gdzieś zamieszkać, więc albo wynajmie mieszkanie albo po prostu je kupi. Taka sytuacja oczywiście musi również wpłynąć na rynek nieruchomościowy.
6. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania
Idąc w tym momencie do dewelopera okazuje się, że oferta na rok 2022 jest niemal całkowicie wyprzedana. Ilość wydanych pozwoleń na budowę w roku 2021 była rekordowa natomiast te mieszkania powstaną dopiero w latach 2023/2024.
W takim przypadku deweloperzy nie mają powodu, żeby zmniejszać ceny mieszkań, ponieważ bloki dopiero się budują, a więc zanim zostaną oddane w użytkowanie minie jeszcze trochę czasu.
Podsumowanie:
Przez ostatnie lata ceny nieruchomości rosły i nie miało znaczenia, czy był to rynek wtórny czy pierwotny. Teraz większy wpływ na cenę będzie miało, jaki rynek kupujemy, a także standard wykończenia przy rynku wtórnym.
Wiele osób planujących kupić nieruchomość musi zmienić plany i kupić mieszkanie po prostu mniejsze, ze względu na wysokość raty czy zdolność kredytową. Dlatego myślę, że małe mieszkania będą tracić na wartości w ostatniej kolejności.
W najbliższym czasie cena nieruchomości w tzw. starym budownictwie może odczuć największe spadki, ponieważ coraz bardziej zwracamy uwagę na stan budynku, rozmieszczenie klatek schodowych, piwnic, posiadania podziemnych i naziemnych miejsc parkingowych oraz garaży).
Jeżeli teraz planujemy kupić nieruchomość dla siebie na rynku pierwotnym, a mieszkanie nam się podoba to warto nie wstrzymywać się z taką decyzją, ponieważ na obniżki cen na rynku pierwotnym możemy poczekać jeszcze dobrych kilka lat.
Obecnie warto szukać okazji kupna mieszkania na rynku wtórnym, gdyż tych ofert pojawia się coraz więcej, a sprzedający bardziej przychylnie podchodzą do negocjacji ceny.