Sama forma oszczędzania w instrument finansowy jakim są obligacje jest bardzo ciekawa i warta uwagi.?
Działa to w bardzo prosty sposób. My pożyczamy pieniądze Państwu, które po jakimś czasie zwraca nam nasze środki wraz z zyskiem.??
Dodatkowo obligacje 4-letnie , 6-letnie ,10-letnie 12-letnie są obligacjami, których oprocentowanie jest zależne od inflacji, czyli nasze środki wraz z czasem nie powinny tracić na wartości.?
Brzmi cudownie, ale niestety warto pamiętać o kilku rzeczach zanim zainwestujemy tam własne pieniądze :
1.Zakłamana inflacja ❗️
We wcześniejszym poście pisałem w jaki sposób inflacja jest zaniżana i dlaczego.
Realna inflacja jest co najmniej 2 %, większa niż zostaje podawana przez Narodowy Bank Polski co powoduje, że niestety co roku nasze pieniądze tracą więcej wraz z czasem niż podaje NBP.
Przykład:
NBP poda inflacje na poziomie 2 %.
Obligacje od 2 roku są indeksowane o inflacje i ich oprocentowanie wynosi 0,75 % + inflacja.(2%) = 2,75 % – 19 % podatek =2,23 %
Wychodziłoby, że nasze pieniądze co roku zarabiają 0,23 % natomiast jeżeli inflacja wynosi 4 % to tracimy 1,77 % co roku.
2.Podatek belki ❗️
Od zysków niezależnie w jaki instrument finansowy ulokujemy środki zapłacimy podatek belki 19 %. Dotyczy to oczywiście również Obligacji.
Jedyną opcją ominięcia podatku belki jest zakup tego typu produktów finansowych przez konto IKE lub IKZE.
3. W pierwszym roku obligacje, są ze stałym oprocentowaniem. ❗️
Przykładowo obligacje 4-letnie w pierwszym roku dają nam stopę zwrotu na poziomie 1,3 % ( po podatku belki 1,053 %) . Jeżeli inflacja, będzie wynosić 4 %. To nasze środki będą mniej warte o prawie 3 %.
Jeżeli planujecie ulokować swoje środki lub zacząć oszczędzać pozostaje do waszej dyspozycji