We wcześniejszym poście pisałem o pomyśle na zakup mieszkania i ustaleniu kryteriów, którymi kierować się przy wyborze mieszkania?.
Najważniejsza była dla mnie lokalizacja ? i cena ?. Zależało mi, żeby w momencie zmiany miejsca zamieszkania nie było problemu z wynajmem czy ewentualną odprzedażą mieszkania z zyskiem. Lokalizacją, która najbardziej mi odpowiadała było centrum. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym zaczynały się w tym czasie od 7500 zł (w tym momencie ceny są znacznie wyższe ?), a wtórnym (kamienice) od 5000 zł za metr. Dodając nawet koszty, które są na rynku wtórnym takie, jak np. większy koszt generalnego remontu mieszkania ? i podatek od czynności cywilnoprawnych mieszkanie na rynku wtórnym wychodziło sporo taniej.
Każdy ma inne kryteria zakupu i jeżeli przeprowadzilibyśmy ankietę ?czy lepsze jest mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym to okazałoby się, że jest tyle samo zwolenników co przeciwników mieszkań nowych jak i już używanych, a dla niektórych nie miałoby to znaczenia bo najważniejsza byłaby lokalizacja ?.
W tym poście wymienię zalety ✅ rynku pierwotnego i wtórnego, a decyzję zostawię Wam.
RYNEK PIERWOTNY ? :
1. Jesteśmy pierwszymi właścicielami 1⃣
Możemy sami od samego początku zaaranżować swoje mieszkanie. Jeżeli wybrane mieszkanie jest w czasie budowy, możemy wybrać rozmieszczenie gniazdek, przyłączy kanalizacyjnych ?, czy ścian. Daje nam to możliwość dostosowania mieszkania idealnie do naszych preferencji i potrzeb.
2. Brak niespodzianek ?
Deweloper lub spółdzielnia jest zobligowana do oddania mieszkania zgodnie ze standardami jakie są zapisane w umowie. Przed odbiorem mieszkania spisywany jest protokół zdawczo odbiorczy ?, którego nie powinniśmy podpisywać, jeżeli coś z mieszkaniem jest nie tak (np. krzywe podłogi lub ściany, porysowane szyby, złe miejsca gniazdek ?lub punktów kanalizacyjnych?), aż do czasu naprawy przez dewelopera usterki.
3. Niższy czynsz ?
Koszty utrzymania przez wspólnotę lub spółdzielnie nowego bloku są niższe niż takiego, który ma już kilkanaście lat.
4. Brak podatku PCC 2% ?
Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od kwoty zakupu mieszkania. Stawka może wydawać się nie duża, ale przy mieszkaniu za np. 300 tys. złotych zostanie nam w portfelu 6 tys. złotych.
5. Osiedle ?
Bardzo często deweloperzy lub spółdzielnie nie budują jednego bloku w danej lokalizacji tylko całe osiedla. Są one wcześniej projektowane przez architektów , dzięki czemu panuje w takich miejscach ład i porządek ?. Deweloperzy bardzo często projektują w blokach windy, a także dają nam możliwość zakupu miejsca parkingowego podziemnego, naziemnego lub garażu?.
RYNEK WTÓRNY ? :
1. Czas oczekiwania ?
Do takiego mieszkania możemy się wprowadzić niemal od razu i w przypadku, gdy nie planujemy remontu generalnego, koszty wykończenia będą znacznie mniejsze.
Kiedy wybieramy mieszkanie z rynku pierwotnego bardzo często blok nie jest jeszcze wybudowany ?♂. Wiąże się to z czasem oczekiwania nawet około 2 lat na oddanie bloku do użytku. Deweloper jednak pozyskuje od nas środki znacznie wcześniej np. kupując mieszkanie za 250 tys., deweloper może ustalić 5 transz po 50 tys., płatnych co powiedzmy 4 miesiące .
2. Lokalizacja ?
Mieszkania na rynku wtórnym są dostępne w miejscach, gdzie najczęściej nie ma już miejsca na budowanie nowych bloków.
3. Cena ?
Mieszkania na rynku wtórnym są zazwyczaj tańsze niż na rynku pierwotnym.
4. Infrastruktura ?
Przy osiedlach, które istnieją już kilkanaście lat jest znacznie więcej między innymi przedszkoli i sklepów oraz lepiej jest dostosowana komunikacja miejska?.
5. Sąsiedzi ?
Jesteśmy w stanie wstępnie poznać naszych sąsiadów przed zakupem mieszkania.
W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji.
Do usłyszenia i zobaczenia!
Bartek Milaniuk