Niedawno wykonano badania ??wśród polskich obywateli: skąd rząd ma środki na programy typu 500+?
Tylko 38% osób wiedziało, że z naszych podatków. Niestety, większość z nas uważa, że prezes wyciąga pieniądze z sejfu, który sam się napełnia przez noc…?
Każdy powinien wiedzieć, że rząd ?️♀️ nie ma swoich pieniędzy – ma jedynie te, które nam odebrał, czyli 90% pochodzi z podatków (w tym VAT 45%, akcyza, podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych).
Niestety, jak co roku powstaje ten sam problem, czyli za mało środków wpływa do budżetu⚠️ i brakuje pieniędzy na wypłaty między innymi emerytur, 500+, zasiłków, 13nastek.
W tym roku zabraknie o wiele więcej środków ze względu na tarczę antykryzysową?, która powstała do walki ze skutkami pandemii. Nikt nie spodziewał się takich kosztów w 2020 roku.
Jeżeli Państwo nie ma nadwyżek pieniędzy w budżecie to przecież można wydrukować nowe banknoty… ?
Jedyną instytucją, która zgodnie z prawem może to robić jest Bank Centralny.?
Pożycza on pieniądze bankom komercyjnym, które później w postaci kredytów trafiają do obywateli jak i do Państwa.
Bank Centralny przekazuje pieniądze rządowi,? a w zamian otrzymuje obligacje? Skarbu Państwa, które zawierają informację, kiedy pożyczone środki należy zwrócić wraz z odsetkami.
Taka sytuacja występuje rok do roku, a kwota zadłużenia rośnie.?
Masowy dodruk pieniądza szczególnie w tym momencie ma niestety negatywne skutki‼️, a jednym z nich jest inflacja (wynosi ona na ten moment 4,6 %). Nasze oszczędności są co roku o właśnie tyle mniej warte.?
Najprościej mówiąc inflacja to wzrost cen towarów, spowodowany spadkiem siły nabywczej pieniądza.
Jeżeli obywatele mają więcej pieniędzy (bo dodrukowało je Państwo i rozdało), to możemy teoretycznie kupić więcej, ale czy na pewno??
Załóżmy, że towaru w Polsce jest tyle samo, a pieniędzy więcej – co się wtedy dzieje❓
Otóż towar zaczyna drożeć, a my za tyle samo pieniędzy ostatecznie kupimy mniej. ?
Można drukować banknoty w nieskończoność: zauważymy więcej środków na kontach, ale mało kto przejmie się inflacją??, czyli tym, że mniej kupi posiadając więcej pieniędzy.
Warto zapamiętać, że pieniądze, które „dostajemy” od Państwa to nasze pieniądze z podatków, a dodruk pieniędzy powoduje inflację, czyli mając tyle samo środków na koncie mamy tak naprawdę z roku na rok mniej. ??
Zdrówka dla Wszystkich
Bartek Milaniuk