Opublikowano Dodaj komentarz

Jakie informacje powinna zawierać umowa przedwstępna przy zakupie mieszkania? ?

1. Zaliczka czy zadatek?  ?
W momencie podpisywania umowy przedwstępnej prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o wpłacenie drugiej stronie zaliczki lub zadatku, jako zabezpieczenie transakcji. 

Pamiętajmy:
Zaliczka – to kwota, która jest zwracana kupującemu, jeżeli jedna ze stron (sprzedający lub kupujący) wycofa się z transakcji.
Zadatek – kwota bezzwrotna, jeżeli kupujący nie dotrzymał warunków zawartych w umowie, ale jeżeli zawini sprzedający to nie tylko zwrócić nam zadatek, ale również wypłaci nam jego dwukrotność. Oczywiście jeżeli wina leży po stronie zarówno sprzedającej jak i kupującej, to zadatek wraca do kupującego mieszkanie.
Jeżeli kupujemy mieszkanie, na którym nam zależy, to proponuję zapłacić zadatek natomiast, jeżeli nie jesteśmy pewni mieszkania lub tego, czy uzyskamy kredyt (w kwestii kredytu zawsze można zadzwonić do mnie ) – wpłaćmy zaliczkę. Średnia kwota, jaką należy początkowo wpłacić dla osoby sprzedającej oscyluje w granicach 3-10% kwoty zakupu mieszkania.

Co, jeżeli zapłaciliście zadatek, a nie uzyskaliście kredytu?  ?‍⚖️
W przypadku nieuzyskania kredytu odpowiedzialność ponosi kupujący i sprzedający może zatrzymać zadatek. Natomiast w orzecznictwie sądowym można spotkać się z sytuacjami, kiedy sądy nie obarczały odpowiedzialnością żadnej ze stron, wskazując tym samym na konieczność zwrotu zadatku. 

Warto pomyśleć o tym wcześniej i w umowie przedwstępnej zawrzeć zapis na temat nieuzyskania przez nas kredytu i wtedy zapewnić sobie zwrot zadatku (bardzo często sam stosuję zapis, że w momencie 3 decyzji negatywnych w bankach zadatek jest zwrotny).

2. Co zostaje w mieszkaniu? ?
Miałem już kilka przypadków u moich klientów, że po uzyskaniu kredytu, sprzedający chciał zabrać rzeczy z mieszkania, które po wcześniejszym uzgodnieniu warunków miały zostać.
Warto, żeby zapis, co zostaje w mieszkaniu pojawił się w umowie wraz z konkretnym wyszczególnieniem.

3. Termin ⏱
Wyznaczanie terminu, do którego ma dojść do finalizacji transakcji nie jest obowiązkowe, ale warto, żeby taki zapis się pojawił i wynosił co najmniej miesiąc czasu, jeżeli planujecie starać się o kredyt.

4. Potwierdzenie, że sprzedający jest właścicielem mieszkania.?

W umowie przedwstępnej powinien znaleźć się numer księgi wieczystej, dzięki której możemy sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania, powierzchnię, kredyty na nieruchomości i wiele więcej. Jeżeli mieszkanie nie ma księgi wieczystej poprośmy stronę sprzedającą o akt notarialny potwierdzający własność mieszkania. 
Jeżeli macie więcej pytań na temat umowy przedwstępnej zachęcam do kontaktu. 
Link do pobrania umowy przedwstępnej: 
https://www.nieruchomosci-online.pl/…/wzory…/kupno-sprzedaz/

W razie pytań zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam 
Bartłomiej Milaniuk
Tel. 513-854-383 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *